Прозора епоксидна смола ЕД-20 для стільниць і декоративних виробів.
- В наявності
2 050 ₴/комплект
- +380 (67) 468-72-00
Комплект епоксидної смоли 5 кілограмів ЕД 20 + 500 грамів затверджувача ПЕПА
Прозорий епоксидний матеріал смола ЕД-20
СМОЛА ЕПОКСИДНА ЕД-20 ГОСТ 10587-84 (ЕПОКСІДКА) — це безбарвна рідка смола частіше з жовто-жовтогарячим відтінком, має високу міцність, стійкість до механічних, хімічних та абразивних впливів.
Епоксидка є одним із видів смол, що виготовляються із синтетичних матеріалів на основі олігомірних сполук. Активується така смола затверджувачем. Для її затвердіння застосовуються затвердедили епоксидних смол.
Для холодного затвердіння як затверджувачі додають поліаміди компонент затверджувач ПЕПА.
Якісна смола, використовується в промисловості та в побуті. Використання епоксидної смоли неабияк покращує захисні властивості покриття.
Залежно від вихідних елементів смола може переходити в твердий стан за температур від -10 до +200 градусів С. Тут йде розподіл на смолу гарячого та холодного затвердіння, реакція залежить від затверджувача.
Епоксидна прозора система холодного затвердіння, тут не допустиме термооброблення. Розчиняється в толуолі, ацетоні та їхніх сумішах, зі спиртами — бутиловим, етил — і бутилцелозольним.
Епоксидна смола ЕД-20 - двокомпонентна смола.
Для її затвердіння додаються поліетиленполіаміновий затверджувач ПЕПА Стандартне співвідношення затверджувач / смола – 1:10.
5 кг смоли, затверджувач 0,5 кг
10 кг смоли, затверджувач 1 кг
30 кг ед-20 + затверджувач 3 кг
50 кг смоли, затверджувач 5 кг
Прозора смола в як заливку шару завтовшки від шар 5-7 мм. Зазвичай епоксидна смола висихає на дотик упродовж 24 годин і повністю твердне упродовж 72 годин.
Через 24 години картину можна рухати, перевертати.
— практично без запаху, прозора, добре застигає;
— зносостійкий покриття, стійке до подряпинам, високе декоративне фінішного покриття;
— можливість вибору часу гелеутворення та в'язкості;
— найкраща адгезія до різних матеріалів;
— щадливе ставлення до деяких типів матеріалів немає стиролу;
— не взрывоопасна;
— незначна усадка після висихання;
— стійка до дії галогенів, деяких кислот, лугів та хімічно активних речовин;
— чудові електроізоляційні властивості;
— жорстка без добавок:
— для пластичності пластифікатор ДБФ:
— для затвердіння як пластик і для утворення жорсткого скла, Додаємо затверджувач Пепа.
— водонепроникність;
— діелектричні властивості;
— здатність до тривалого зберігання в природному стані без додавання затверджувача;
— можливість створення різних матеріалів під час використання однакових комплектуючих (смола + затверджувач), але в різних пропорціях.
- Для скульптурування і прозорих композицій для декоративної роботи.
- Прозора епоксидна смола для елементів декору та ремонту в приміщень і предметів меблів.
- Виготовлення різної біжутерії та прозорих виробів, ключових брелоків, наповнених різними складниками, як квіти, рослини, комах, кулі, заливання у форми.
- Епоксидка для малювання картин.
- Епоксидна смола для рівних гладких покриттів.
- Епоксидка рідке скло заливки стільниці.
- Синтетична смола є одним із різновидів епоксидних смол, використовуваних під час створення заливних і просочувальних сумішей для будівельних робіт, а також під час виробництва герметиків і клейових сумішей.
Додаючи добавки, ви розумієте, що хочете отримати та де застосувати синтетик смолу, для затвердіння використовуйте затверджувач ПЕПА, для пластичності пластику дбф під час використання необхідне тривале перемішування. Викручування здійснюється за кімнатної температури.
Процес полімеризації відбувається за температури навколишнього повітря від -15 до +80 °C.
Співвідношення пластифікатора може бути різним залежно від необхідного пластичного та затверджуваного ефекту, але зазвичай додається 5-10% пластифікатора.
Тобто на 50 кг смоли — 5 кг затверджувача.
На 5 кг / 500 грамів затверджувача пепа.
На 6 кг/600 грамів затверджувача пепа.
На 7 кг / 700 грамів затверджувача пепа.
На 8 кг / 800 грамів затверджувача пепа
На 10 кг / 1 кг затверджувача пепа тощо.
- якщо відбулася кристалізація, то смолу можна повернути у початковий стан, нагрівши її до температури +40 °C у разі постійного помішування;
- у підготовлену ємність або форму наливається смола, після чого додається затверджувач;
- обидва компоненти ретельно перемішуються, для чого використовується дерев'яна паличка або інший міцний предмет;
Співвідношення смола / пластифікатор може бути різним залежно від необхідного пластичного ефекту, але зазвичай додається 5-10% пластифікатора.
Після змішування смоли з пластифікатором до неї додають затверджувач. Іноді має сенс трохи охолодити смолу (до 30 °C), щоб зменшити ризик закипання смоли.
У деяких специфічних технологічних процесах воно може сильно відрізнятися від загальноприйнятого — бути від 1:5 до 1:20, але переважно використовується співвідношення, близьке до стандартного.
Вивержувач необхідно з'єднувати дуже повільно, постійно перемішуючи. Велика кількість затверджувача може призвести до «закипання» смоли (смола стане матово-білою і покриється піною), у цьому разі буде зіпсовано. Необхідно мати на увазі, що процес змішування смоли з затверджувачем екзотермічний (виділяється тепло), смола буде нагріватися.
Залежить затвердіння від того, який спосіб обраний, але за кімнатної температури ЕД-20 з затверджувачами обох типів застигає вже за 40-60 хвилин. Цей час називається періодом желатинізації з подальшим первинним застиганням. Тому що є ще й вторинне або остаточного застигання, час якого настає від 24 до 48 годин. До 1-2 доби виробами з епоксидки або залитими нею підлогами краще не користуватися.
Шар 5-7 мм із затверджувачем ПЕПА (прозора) у співвідношенні 1/10 пропорції та з інтервалом застигання 6 годин.
Витрата ЕД-20 залежить від типу покривної поверхні. Якщо вона пориста, звичайне витрачання матеріалу на 1 м2 становить приблизно 150 мл готової суміші компонентів А і Б. У разі з глянсовими поверхнями витрачання смоли зменшується до 100 мл/м2.
Хоча щодо витрат завжди можна звіритися з етикеткою на компаунді, там обов'язково наводяться ці дані, які можуть і відрізнятися від рекомендованих тут.
ЕД-20 є вибухобезпечним матеріалом, але під впливом відкритого вогню підтримує горіння. За рівнем небезпеки для здоров'я людини ЕД-20 належить до 2 класу небезпеки, містить у своєму складі толуол і епіхлоргидрин у незначній кількості. Епоксидна смола купити Київ.
- Під час наведення та нанесення складу необхідно використовувати індивідуальні засоби захисту спецодягу, рукавички;
- під час оброблення залитої поверхні (шліфування, затирання) необхідно використовувати захисні окуляри та респіратор;
- смола має зберігатися в щільно закритій тарі, і термін її зберігання має відповідати рекомендованому заводом-виробником;
- у разі потрапляння смоли на шкіру її треба видалити, після чого місце потрапляння промити теплою водою з милом і обробити дезінфікувальною речовиною;
- якщо роботи здійснюються в приміщенні, то воно має бути обладнане гарною вентиляцією.
Якщо смола потрапляє на готовий виріб або одяг, і його необхідно видалити, водночас вона встигає засохнути. У цьому разі на допомогу приходять розчинники, як-от ацетон, толуол, етиллацетат, бутилацетат або рідина для зняття лаку. Крім цього, розчинники використовуються для зниження в'язкості смоли, що необхідно під час виконання деяких операцій із її використанням.
Купити епоксидну смолу від виробника в Києві з доставкою Києвом так само є самовитяг зі складу в магазині по вулиці Зрошувальний 11 лівий берег.
Основні | |
---|---|
Виробник | Технобудресурс |
Країна виробник | Україна |
Тип синтетичної смоли | Термопластична |
Мінімальна робоча температура | 5 град. |
Максимальна робоча температура | 30 град. |
Упаковка | Пластикова банка |
Вид синтетичної смоли | Епоксидна |
Вага | 5.5 кг |
Гарантійний термін | 12 міс |
Затвердіння до максимальної жорсткості | 3 дн |
Зберігання в щільно закритій тарі в закритих складських приміщеннях | при температурі не вище 40°С |
Висихає на дотик | протягом 24 годин |
Користувальницькі характеристики | |
Форма сировини, що поставляється | Рідка маса |
- Ціна: 2 050 ₴/комплект
- Спосіб упаковки: Фасування бочок 50 і 220 кг